Run the Numbers

Our water filters can save you hundreds of dollars each year.+

 

F101ok – Inline Ice Maker water filter

Cost@ $75 / 4,000 gallons = $0.018 per gal.

ONE CENT per gallon

F201ok – Inline Ice Maker water filter

Cost @ $99 / 8,000 gallons = $0.012 per gal

ONE CENT per gallon

F205ok – Under sink water filter

Cost @ 180 / 15,000 gallons = $0.012 per gallon

ONE CENT per gallon

F230ok – Under sink water filter

Cost @ 119 / 8500 gallons = $0.014 per gallon

ONE CENT per gallon

F220ok – Dual Housing Under sink water filter

Cost @ $210 / 8500 gallons = $0.024 per gallon

TWO CENTS per gallon

FT307ok – Whole House Water filtration unit

Cost @ $1700 / 300,000 gallons = $.005 per gallon

LESS THAN A PENNY PER GALLON

FT309ok – Whole House Water filtration unit

Cost @ $2900 / 1,000,000 gallons = $0029 per gallon

LESS THAN A PENNY PER GALLON  

How much do you pay for a gallon of water at the grocery store?

How much do you pay for a bottle of water at the convenience store?

Plan for the Long Run.

Call us today and start saving your hard-earned money.

Switch to Desktop site | Mobile site